Aspir Yağı Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

ASPİR YAĞI NEDİR ?

Geleneksel yemek yağlarının yerini, son yıllarda çıkan yeni yağ türleri almış durumda. Eskiden sadece zeytinyağı ve ayçiçek yağı bilinirken, şimdi bunlara alternatif birçok yağ çeşidini mutfaklarımızda kullanmaya başladık. Bahsi geçen yağlardan biri de aspir yağı. Zeytinyağı ile eşdeğer olarak kullanılabilen aspir yağının metabolizmayı hızlandırmak, yaşlanmayı geciktirmek, adeti düzenlemek ve kanserden korumak gibi birçok faydası bulunuyor.

Aspir, genellikle Güneydoğu Asya Bölgesi ve Akdeniz tarafında yetişen bir bitkidir. Türkiye’de rahatlıkla yetiştirildiği bilinir. Aspir yağı içerisinde bulundurmuş olduğu vitaminlerle çok çeşitli alanlarda kullanılabiliyor. Kilo vermeden saç bakımına, boya ürünlerinden ilaç firmalarına, kozmetikten kimya sanayilerine varana kadar geniş bir kullanılma alanına sahip. Aspir yağının faydalarına birazdan daha ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

Bu faydaların arasında eminim birçok kişini ilk dikkatini çeken zayıflatma özelliği olacaktır. Evet aspir yağı doğru bir şekilde kullandığı takdirde kilo verdirebilir. Ancak aşırı doz kullanımdan kaçınmanız gerektiğini hatırlatmadan geçmeyelim. Yaz aylarında yetişen aspir bitkisi diğer isimleriyle; yalancı safran ya da yağ bitkisi olarak da bilinir. Şişesi açılan bir aspir yağı, güneş görmeyen yerde bırakılmalı ve en geç 1 buçuk ay içerisinde tüketilmesi gerekir.

Antioksidan etkiye sahip olan bitkinin kullanım şekli çok çeşitli ve basittir. Tohumlanarak yetişen aspir bitkisinden alınan yağın, kullanım ölçüsü abartılmadığı sürece hiçbir zararı bulunmaz. Aspir yağı, müshilde olan etkilere sahip olduğundan fazla tüketimi vücuda zararlı olabilir.

NASIL KULLANILIR?

Aspir yağının kullanılma amacına göre nasıl tüketileceği değişebilir. Zayıflamak için sabah kahvaltıdan 30 dakika önce 2 tatlı kaşığı tüketilir. Saçın uzaması için 3-4 damla aspir yağı avuca dökülür ve yeni yıkanmış saçın üzerine masaj yaparak sürülür. Daha sonra taranarak yarım saat bekletilir ve yıkanır. Cilt bakımında kullanılacak olan aspir yağı ise birkaç damla cilde damlatılarak ovulur. 5-10 dakika masaj yapılarak yıkanabilir. Aspir yağı besin olarak tüketilmek isteniyorsa; salataların içerisine zeytinyağının yerine kullanılır. Öğünlerden önce 2 tatlı kaşığı tüketilebilir ya da 1 çay bardağı ılık suyun içerisine karıştırılarak içilebilir.

Aspir yağı, zayıflamak için kullanılacaksa tek başına yeterli olmayacağı bilinmeli, spor ve diyetle desteklenmelidir. Romatizma rahatsızlığı olanlar, bacaklarına masaj yaparak kullanmalı, doğum çatlağı olan kişiler ise çatlakların olduğu yerleri aspir yağıyla ovabilir. Derideki çatlaklardan kurtulmak için, şu yöntemleri de deneyebilirsiniz. Ayrıca yağ olarak tüketemeyen kişiler, eczanelerde, aktarlarda bulunan kapsül aspir yağlarını da kullanabilir. Aspir yağı, bronzlaşmak için de kullanılır. Yaz aylarında dışarı çıkmadan cilde sürülen aspir yağı, bronzlaştırıcı krem görevini üstlenir.

Yorum Yaz